Audio-Technica AT-HA40USB USB Headphone Amplifier
• Couple condenserless circuit helps reproduce thick bass.
• Black light compact body ideal for portability.
• User friendly USB bus power does not require AC power outlet.
3% extra discount rebate for 『Bank Transfer』 on order
Quantity Product set quantity
Add to Wishlist
The maximum quantity per submit is 99999
This quantity is invalid, please enter a valid quantity.
Sold Out
Not enough stock.
Your item was not added to your cart.
Not enough stock.
Please adjust your quantity.
{{'products.quick_cart.out_of_number_hint'| translate}}
{{'product.preorder_limit.hint'| translate}}
Limit {{ product.max_order_quantity }} per order.
Only {{ quantityOfStock }} item(s) left.
Please message the shop owner for order details.
Add to Wishlist
Description
Shipping & Payment
Customer Reviews
Description
AT-HA40USB Specification
Computer Interface
USB 2.0 interface
Sample Rate
32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz, 96 kHz
Frequency Response
10 ~ 40,000 Hz (at -3dB, 96 kHz)
Maximum Output Power
Headphones : 45 mW + 45 mW (at 32Ω, 10% T.H.D.)
Total Harmonic Distortion
Headphones : Less than 0.07 % (at 32Ω, 20 mW output);
 Line Output : Less than 0.02 % (at 0 dBV, 1 kHz)
Signal-To-Noise Ratio
Headphones : Greater than 95 dB;
 Line Output : Greater than 98 dB
Audio Output
Line Output : 0.8 Vrms
Optical Digital Output
Campatible sampling frequency : 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz, 96 kHz
Compatible format S/PDIF : PCM audio
Dimensions
H25mm x W62mm x D57mm (excluding protruding parts)
Weight
55 g
Shipping & Payment
Delivery Options
  • SF Express - Industrial / commercial /Residential address (Hong Kong)
  • S.F. Express - Store Pickup (Hong Kong)
  • S.F. Express - Business Station Pickup (Hong Kong)
  • S.F. Express - EF Locker Pickup(Hong Kong)
  • Self Pick Up in Store
  • Pick Up Point (Hung Hom)
  • SF Express【For Vinyl record Only】- Industrial / commercial /Residential address
Payment Options
  • Credit Card
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Bank Transfer (Enjoy for extra 3% offer)