Audio-Technica ATH-A2000Z Art Monitor Headphones
• Made in Japan
3% extra discount rebate for 『Bank Transfer』 on order
Quantity Product set quantity
Buy Together and Save More (At most {{ addItemQuantity }} item(s))
【Add-On Offer】Audio-Technica AT-HA30USB USB Headphone Amplifier
【Add-On Offer】Audio-Technica AT-HA40USB USB Headphone Amplifier
Add to Wishlist
Add to Wishlist
The maximum quantity per submit is 99999
This quantity is invalid, please enter a valid quantity.
Sold Out
Not enough stock.
Your item was not added to your cart.
Not enough stock.
Please adjust your quantity.
{{'products.quick_cart.out_of_number_hint'| translate}}
{{'product.preorder_limit.hint'| translate}}
Limit {{ product.max_order_quantity }} per order.
Only {{ quantityOfStock }} item(s) left.
Please message the shop owner for order details.
Description
Shipping & Payment
Customer Reviews
Description
A masterpiece that creates the purest sound space
  • 53mm driver crafted with meticulous Japanese precision.
  • Adopted German Permendur and pure iron yoke to drastically improve driving power.
  • Light-weight titanium housing boasting excellent audio characteristics and high rigidity.
  • Super-strength specially-coated diaphragm to produce a vivid mid-high range sound.
  • New 3D Type Wing Support offers improved comfort for extended listening periods.
  • Separated ground (4-core) cable for each channel contributing to a best possible sound.
  • Comfortable-fit ear pads for a stress-free extended listening experience.
Specification
Type
Closed-back Dynamic
Driver Diameter
Ø53 mm
Magnet
Permendur magnetic circuitry and bobbin-wound OFC-7N voice coils
Case
Titanium
Frequency Response
5 ~ 45,000 Hz
Maximum Input Power
2,000 mW
Sensitivity
101 dB/mW
Impedance
42 Ω
Weight
294 g
Cable
3.0 m OFC-6N+OCF separated ground 4-core cable
Warranty (Month)
12
Shipping & Payment
Delivery Options
  • SF Express - Industrial / commercial /Residential address (Hong Kong)
  • S.F. Express - Store Pickup (Hong Kong)
  • S.F. Express - Business Station Pickup (Hong Kong)
  • S.F. Express - EF Locker Pickup(Hong Kong)
  • Self Pick Up in Store
  • Pick Up Point (Hung Hom)
  • SF Express【For Vinyl record Only】- Industrial / commercial /Residential address
Payment Options
  • Credit Card
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Bank Transfer (Enjoy for extra 3% offer)