Audio-Technica ATH-AD2000X Open-Air Dynamic Headphones
3% extra discount rebate for 『Bank Transfer』 on order
Quantity Product set quantity
Buy Together and Save More (At most {{ addItemQuantity }} item(s))
【Add-On Offer】Audio-Technica AT-HA30USB USB Headphone Amplifier
【Add-On Offer】Audio-Technica AT-HA40USB USB Headphone Amplifier
Add to Wishlist
Add to Wishlist
The maximum quantity per submit is 99999
This quantity is invalid, please enter a valid quantity.
Sold Out
Not enough stock.
Your item was not added to your cart.
Not enough stock.
Please adjust your quantity.
{{'products.quick_cart.out_of_number_hint'| translate}}
{{'product.preorder_limit.hint'| translate}}
Limit {{ product.max_order_quantity }} per order.
Only {{ quantityOfStock }} item(s) left.
Please message the shop owner for order details.
Description
Shipping & Payment
Customer Reviews
Description
Once again, reaching the pinnacle of open-air design.
Experience a vast soundstage with a true sense of presence,
delivering supreme sound quality.
- ATH-AD2000X dedicated 53mm drive unit with Permendur ferro-cobalt alloy and OFC-7N voice coil for detailed tone reproduction
- Newly designed Air Diffusion Control for wider sound dispersion
- Newly developed baffle with finned airflow paths for improved durability and lighter weight
- Magnesium metal components for improved ultra-lightweight design
- Highly durable and smooth textured suede slow rebound foam ear cushions
- Highly conductive OFC-6N+OFC hybrid cable with elastic sheath and tangle free
ATH-AD2000X Specifications
Type
Open-air Dynamic
Driver Diameter
Ø53 mm
Magnet
Permendur with bobbin-wound OFC-7N coil
Frequency Response
5 ~ 45,000 Hz
Maximum Input Power
2,000 mW
Sensitivity
103 dB/mW
Impedance
40 Ω
Weight
265 g
Cable
3.0 m dual-sided highly conductive OFC-6N+OFC hybrid four-core cord
Warranty (Month)
12
Shipping & Payment
Delivery Options
  • SF Express - Industrial / commercial /Residential address (Hong Kong)
  • S.F. Express - Store Pickup (Hong Kong)
  • S.F. Express - Business Station Pickup (Hong Kong)
  • S.F. Express - EF Locker Pickup(Hong Kong)
  • Self Pick Up in Store
  • Pick Up Point (Hung Hom)
  • SF Express【For Vinyl record Only】- Industrial / commercial /Residential address
Payment Options
  • Credit Card
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Bank Transfer (Enjoy for extra 3% offer)